کار در گرجستان

در این مقاله قصد داریم شرایط و وضعیت کار در گرجستان را برای شما تشریح کنیم تا با این مقوله بیشتر آشنا شوید.

میانگین درآمد سرانه در گرجستان بسیار پایین و این کشور در رسته کشورهای فقیر دسته بندی می شود. نرخ بیکاری در گرجستان بر اساس آمار رسمی بیش از 10% و در واقع بیش از این مقدار نیز می باشد. بر همین اساس کاریابی در گرجستان و پیدا کردن شغل جدید با درآمد ایده آل تقریباً کاری غیرممکن است.

سیاست دولت گرجستان و قانون کار گرجستان در راستای حمایت از سرمایه گذاری تدوین شده و از کارگر یا نیروی کار حمایت خاصی نمی شود. برای مثال در قانون کار گرجستان بندی برای بیمه اجباری, بیمه بیکاری یا شرایط حمایتی از کارگر در صورت اخراج از کار دیده نمی شود.

اخذ اقامت گرجستان با کار در گرجستان

با توجه به دستورالعمل ۱۴ ماده ای جدید:

شما بدون خرید آپارتمان بیش از ۴۰۰ میلیون تومان که منجر به اخذ اقامتتان شود، امکان حضور و اخذ اقامت گرجستان را نخواهید داشت.

در مورد تجارت، یا سایر بیزینس ها، می بایست پس از اخذ اقامت، چند ماهی را مستقر باشید و مطالعه کنید.
در این مدت ما هم حتما راهنماییتون خواهیم کرد.

تنها کارهایی که مسلما سود ده است:

  1. خرید آپارتمان های نوساز بصورت وایت فریم و سپس تکمیل و فروش آن است.
  2. کار به عنوان مشاور املاک.
  3. راه اندازی صرافی.

در زمینه سایر بیزینسها همانطوری که شما با جابجایی شهر محل سکونتتان در ایران باید چند ماهی را تحقیق و فرصت یابی کنید، مسلما در جابجایی کشورتان این موضوع برایتان مهم تر و مطالعه میبایست طولانی تر و عمیق تر باشد.

سوال مهم همه هموطنان همین است که با توجه به تجارب و ظرفیت هاشون چه کاری میشه در گرجستان کرد؟

و متاسفانه همین نیاز، تبدیل شده به محل سو استفاده بسیاری از ساکنان گرجستان که با «تایید رویای متقاضیان» به آنها وعده کار و درآمد و راه اندازی بیزینس میدهند و پس از اخذ درآمد از آنها، آنها متوجه خواهند شد که به بیراهه راهنمایی شدند و نه مثلا شرکت و بیزینسی که برایتان خریده اند واقعی و سود ده بوده و یا مثلا اقامت کاریتان غیر قابل تمدید است چون با شرکت غیر واقعی انجام شده.

راهی جز خرید آپارتمان و اخذ اقامت و حضور در گرجستان و تحقیق در مورد فرصت های مناسب تجارت یا کارهای خدماتی ندارید.

حتما با توجه به حجم اطلاعات و اعتبارات کافی در این مسیر کمک، راهنمایی و همراهیتان خواهیم کرد.

سرمایه گذاری و کار در گرجستان

گرجستان از نظر شاخص آزادی تجارت و اقتصاد در میان 178 کشور جهان با پیشرفت 17 پله ای نسبت به سال قبل رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. لازم به توضیح است ایران در این رتبه بندی جایگاه 169 را به خود اختصاص داده است.

نیم نگاهی به این موضوع گرجستان را به عنوان کشوری طلائی برای سرمایه گذاری مارک می کند. پیشرفت سریع کسب و کار در کنار پتانسیل هایی نظیر نیروی کار ارزان و سادگی و راحتی قوانین از دلایل عمده ای است که به این موضوع اشاره دارد که در مقاله ای جداگانه به این موضوع خواهیم پرداخت.