پناهندگی در گرجستان

همزمان با لغو ویزای گرجستان برای ایرانی ها تعداد درخواست های پناهندگی گرجستان نیز بر اساس آمار رسمی افزایش یافته است. در این مقاله قصد داریم موضوع پناهندگی در گرجستان را مورد بررسی قرارداده تا نسبت به پناهندگی گرجستان با اطلاعات کاملتری اقدام کنید.

پناهندگی در گرجستان و انتقال به اروپا

بسیاری از هموطنان عزیز با تصور اینکه در صورت اخذ پناهندگی گرجستان به کشور ثالث یا اروپا منتقل میشوند اقدام به اینکار می کنند. در جواب به این سوال باید گفت “خیر”!
در صورت موافقت با اعطای پناهندگی گرجستان, شخص در کشور گرجستان اسکان پیدا می کند و به کشور ثالث یا اروپا منتقل نمی شود. گرجستان با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نیز حوزه شینگن مرز مشترکی ندارد, بنابراین راه فراری در این کشور موجود نیست. اگر گرجستان درخواست پناهندگی شما را بپذیرد, هیچ کشور اروپایی تقاضای شما را بررسی نخواهد کرد زیرا از نظر آنها گرجستان کشور امنی است و دلیلی برای پناه دادن به شما وجود ندارد.

درخواست پناهندگی در گرجستان

بر خلاف تصور هموطنان, کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در گرجستان UNHCR درخواست پناهندگی را نمی پذیرد. شما باید به اداره پناهندگان وابسته به وزارت امور پناهندگان و آوارگان IDP مراجعه نمایید و درخواست خود را در این اداره ثبت کنید.

به شدت توصیه میکنیم برای پناهندگی به فکر کشوری به غیر از گرجستان باشید!
وضعیت پناهندگی در گرجستان بسیار اسفناک است.

حقوق و مزایای پناهندگی در گرجستان

اگر پس از پناهندگی گرجستان درخواست کمک هزینه کنید و مورد موافقت قرار بگیرد, ماهانه 45 لاری یا حدود 18 دلار به شما پرداخت خواهد شد.
برای اینکه تصوری در مورد قدرت خرید این مبلغ داشته باشید, معادل هزینه یک پرس چلو کباب برگ با مخلفات در رستوران ایرانی تفلیس است.

در مورد مسکن هم دولت هیچ تعهدی به شما نمیدهد. چند کمپ باز در نقاط دور از شهر ساخته شده اند که در صورت وجود محل خالی به آنها معرفی خواهید شد.

پروسه پناهندگی در گرجستان

مدت زمانی که برای رسیدگی به پرونده پناهندگی در گرجستان در قانون تعریف شده برابر با 6 ماه است. اما پس از سرازیر شدن پناهجویان سوری و عراقی به گرجستان, هیچ زمان مشخصی برای رسیدگی به پرونده وجود ندارد و شاید سال ها بلاتکلیف بمانید.

بهترین راه برای زندگی در گرجستان

در نهایت توصیه می کنیم تنها در شرایطی که شاید راه دیگری برای شما وجود نداشته باشد نسبت به پناهندگی در گرجستان اقدام کنید, چرا که وضعیت پناهندگان در گرجستان بسیار اسفناک است.
برای زندگی و کار در گرجستان و اخذ اقامت گرجستان راه های قانونی بسیاری وجود دارد که کارشناسان آریا در این زمینه می تواند به شما مشاوره بدهند.