وضعیت اجتماعی و مردم‌شناسی گرجستان

به تازگی کشور گرجستان در مرکز توجه ایرانیان قرار گرفته و ایرانیان دوست دارند که به این کشور آسیای میانه نیز سفری داشته باشند.

البته ایرانیان فقط برای گذران تعطیلات به کشور گرجستان سفر نمی کنند بلکه دوست دارند که در این کشور نیز کسب و کار خود را راه اندازی کنند و در این کشور درآمدی نیز داشته باشند.

گرجستان می توان به اروپایی بودن این کشور زیبا اشاره نمود و در آینده نزدیک و با پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، با خرید ملک و یا سرمایه گذاری در گرجستان و گرفتن اقامت این کشور می توانید ویزای شینگن دریافت کرده و به سهولت به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنید.

بسیاری از ایرانیان به این دلیل به این کشور مهاجرت می کنند که کشور گرجستان به تازگی قصد دارد که به اتحادیه اروپا بپیوندد و این قضیه برای ایرانیان می تواند خبر خوشی باشد.

مسائل اجتماعی در کشور گرجستان، چندان نسبت به ایران دشوار نیست و ایرانیان نیز می توانند براحتی مسائل و مشکلات اجتماعی خود را حل کنند.

فضای باز اجتماعی مهم ترین جاذبه کشور گرجستان است که بسیاری از ایرانیان بدان اشاره می کنند، هزینه های زندگی در کشور گرجستان در مقایسه با ایران، بسیار پایین است و این عامل بر جاذبه های کشور گرجستان می افزاید.

می توان با یک حقوق متوسط در شهری مثل تفلیس زندگی کرد، در صورتی که مجبور به پرداخت اجاره بها نباشید می توانید براحتی زندگی کنید.

وضعیت اجتماعی و مردم‌شناسی گرجستان

وضعیت اجتماعی و مردم‌شناسی گرجستان

فرهنگ و آداب اجتماعی مردم گرجستان

در مورد فرهنگ و آداب اجتماعی مردم گرجستان موارد زیر قابل توجه است:

  • فرهنگ گرجستان به دلیل جنگ‌ها و لشکرکشی‌های متعدد توسط دولت‌های قدرتمند منطقه منجمله روسیه، ایران، روم وعثمانی به نوعی ازتمامی این فرهنگ‌ها تاثیر گرفته است.
  • ازنظر مذهبی حدود 75% مردم گرجستان مسیحی ارتدکس، 11% مسلمان، 8% ارمنی­ اند و 6% به سایر ادیان گرایش دارند. به طوریکه در مکان‌های اجتماعی و تجاری دیده می‌شود، مردم این کشور به مناسک دینی پایبند و معتقدهستند.
  • زبان دوم رایج در گرجستان روسی است و تقریباً تمام اهالی قادر به گفت‌وگو به زبان روسی هستند.
  • افراد قادر به تکلم به زبان انگلیسی در گرجستان بیش‌تر به صاحبان کسب و کار و قشر خاصی از تحصیل کردگان محدود است.
  • امکان استفاده از زبان‌های ترکی (آذربایجانی) و ارمنی بسته به مورد وجود دارد اما رواج گسترده ندارد.
  • میزان باسوادی در گرجستان 99% است.
  • تجربیات نگارنده حاکی از آن است که گرجی‌ها نیز مانند اکثر کشورهای جنوب CIS حساسیت کم‌تری به زمان دارند.
  • از نظر پایبندی به توافقات، گرجی‌ها عموماً به پایبندی به توافق اتو قراردادهای خود شهرت داشتند و امّابه نظر می‌رسد شرایط بد اقتصادی سال‌ها یا خیر این پایبندی به تعهدات را تحت‌الشعاع قرارداده و ازمیزان پایبندی به توافقات درمیان آنها کاسته است، لذا در معاملات کلان، اخذ تضامین کافی از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • گرجی‌ها در مذاکرات تجاری رک و در عین حال گرم و احساسی هستند و نها به‌ راحتی موضع منفی یا مثبت خود را در قبال یک پیشنهاد یا رفتار نشان می‌دهند.
فرهنگ و آداب اجتماعی مردم گرجستان

فرهنگ و آداب اجتماعی مردم گرجستان