واردات و صادرات گرجستان با ترکیه

کشور گرجستان از جمله کشورهایی است که محبوبیت خاصی بین تجارت و بازرگانان جهان، به خصوص بازرگانان و تجار ایرانی، عرب و …. برای واردات و صادرات به گرجستان دارد.

واردات و صادرات به گرجستان، از جمله مواردی است که بسیاری از تجار و بازرگانان تمایل به داشتن اطلاعاتی در مورد آن هستند و کشورهای مختلف دنیا، از یک سو برای رفع نیازهای داخلی خود، از سوی دیگر برای افزایش درآمد ملی، اقدام به وارد نمودن کالا و خدمات از کشورهای دیگر و صادر نمودن کالا و خدمات خود به سایر کشورها می نمایند.

واردات و صادرات گرجستان با ترکیه بر اساس داده های اولیه از اداره ملی آمار گرجستان در ماه ژانویه سال جاریt میزان واردات محصولات مختلف از کشور ترکیه به گرجستان ۹۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار به ثبت رسیده است که در قیاس با مدت مشابه سال قبل با ۶٫۴ درصدی رشد همراه بوده است.

ترکیه بین کشورهای واردات کننده به گرجستان دارای بیشترین سهم است به صورتی که سهم این کشور در کل واردات ۱۵٫۴ درصد می باشد و میزان صادرات گرجستان به ترکیه با ۲۱ درصد که معادل ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار می باشد با کاهش همراه بوده است و ۸٫۹ درصد کل صادرات کشور گرجستان به کشورهای دیگر سهم ترکیه است که در رتبه چهارم لیست صادرات گرجستان قرار میگیرد.

براساس اطلاعاتی از دفتر ملی آمار گرجستان، سنگ آهن، کنسانتره مس، خودروهای برقی و فرآورده های نفتی از مهمترین اقلام و کالاهای صادراتی گرجستان در ماه های ژانویه تا مارس ۲۰۱۹ هستند.

با واردات و صادرات گرجستان و سرمایه گذاری در گرجستان میتوانید هم به کسب درآمد برسید و هم اقامت دائمی گرجستان را داشته باشید.

واردات و صادرات گرجستان با ترکیه

واردات و صادرات گرجستان با ترکیه

صادرات و واردات گرجستان سال ۲۰۱۹

در ماه ژانویه سال۲۰۱۹ گردش مالی تجارت خارجی گرجستان ۸۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۷٫۲ در صد افزایش همراه بوده است.

میزان واردات ۱٫۱ در صد کاهش داشته است و تراز تجاری منفی گرجستان ۳۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار اعلام شده است که ۴۲٫۲ درصد از گردش مالی تجارت خارجی می باشد.

برترین کالاهای صادراتی گرجستان عبارتند از: سنگ معدن و کنسانتره مس، صادرات مجدد خودروهای برقی، آلیاژهای آهن

در همان بازه زمانی ماه های ژانویه تا مارس ۲۰۱۹، برترین کالاهای وارداتی گرجستان به شرح زیر است؛

  • نفت و فرآورده های نفتی (واردات با ارزش ۱۵۰٫۴ میلیون دلار یا ۷٫۶% از کل واردات)
  • گازهای نفتی (واردات با ارزش ۱۳۱٫۵ میلیون دلار یا ۶٫۶% از کل واردات)
  • سنگ معدن و کنسانتره مس (واردات با ارزش ۱۲۰٫۲ میلیون دلار یا ۶٫۱% از کل واردات)
صادرات و واردات گرجستان سال ۲۰۱۹

صادرات و واردات گرجستان سال ۲۰۱۹