نظام بانکی گرجستان

در گرجستان وظایف بانک مرکزی مانند چاپ اسکناس، تعیین نرخ تسعیر و مواردی از این دست به «عهده‌ی بانک ملی گرجستان» است.

گرجستان علاوه بر شبکه‌ی بانکی کلاسیک، سازمان‌هایی به نام «سازمان‌های اعتباری مالیه‌ی خرد» وجود دارد که عملیاتی مانند اعطای تسهیلات و برخی اعتبارات و همچنین برخی حواله‌جات را انجام می‌دهند.

سیستم بانکی در گرجستان خصوصی است و اکثر بانک های تجاری گرجستان در اختیار بخش خصوصی قرار دارند و بانک ملی در این کشور به عنوان بانک مرکزی شناخته شده و تحت نظر وزارت دارایی اعمال بانک های خصوصی را تحت نظارت قرار می دهند.

سیاست های پولی و مالی گرجستان توسط بانک ملی تنظیم می شوند و بانک های خصوصی برای تأسیس باید مجوز مورد نیاز خود را از بانک ملی دریافت کنند و اکثر بانک های موجود در کشور گرجستان ارتباط پولی با بانک های خارجی دارند.

در شبکه‌ی بانکی گرجستان اصولاً ابزارهای پرداخت غیردیداری تعریف نشده است از این رو مفاهیمی مانند چک و بروات در آنجا معنی ندارد و نرخ کارمزدهای بانکی نسبتاً بالا است، به نوعی که نرخ بهره‌ یسالانه‌ی حساب‌های سپرده به پول محلی (لاری) 4% و نرخ بهره‌یسالانه‌ی حساب‌های مدت‌دار تا 13% است.

بخش عمده‌ی فعالیت ارزی فقط از طریق سرپرستی بانک‌ها در تفلیس صورت می‌پذیرد و این بانک‌ها معمولاً به اعتبارات اسنادی ساده‌ی غیرقابل بازگشت گرایش دارند و این بانک‌ها از پذیرش اعتبارات اسنادی قابل انتقال، اعتبارات اسنادی قابل تفکیک، اعتبارات اسنادی تنخواه‌گردان وبسیاری موارد دیگر خودداری می‌کنند، ولی در مواردی اعتبار اسنادی قابل انتقال و اعتبار اسنادی ضمانتی صادر می‌کنند.

با سرمایه گذاری در گرجستان شامل افتتاح حساب در بانک و اقامت هم شامل شما شود.

نظام بانکی گرجستان

نظام بانکی گرجستان

بانک‌های فعال گرجستان

در حال حاضر 25 بانک تجاری در گرجستان فعالیت دارند، اما 81 درصد دارایی های سیستم، 87 درصد تعهدات مالی و 86 درصد پس اندازها در هفت بانک متمرکز می باشد، لذا شاخص های رشد مالی در بخش بانکی نیز از فعالیت این هفت بانک است.

 بانک‌های فعال گرجستان می‌توان به بانک‌های زیر اشاره کرد:

  • بانک گرجستان (نام محلی ساکارتولوز بانک)www.bog.ge
  • پروکردیت بانکwww.procreditbank.g
  •  پروکردیت بانکwww.procreditbank.ge
  •  وی.تی.بی بانکwww.vtb.ge
  • بانک جمهوری – Republic Bank
بانک‌های فعال گرجستان

بانک‌های فعال گرجستان