مشاور املاک در گرجستان

کشور گرجستان بهشت خریداران و مستاجران املاک می باشد و با خرید ملک در گرجستان اقامت این کشور میتوانید دریافت کنید.

برای خرید و فروش و اجاره املاک هر کشوری قوانین مختص به خود را دارد که جدا از درست یا غلط بودن آنها قانونی است که همگی به آن احترام گذاشته و موظف به رعایت آن هستند و تمامی کشورها از قوانین مخصوص خود در این رابطه استفاده می‌کنند.

ولی در کشور گرجستان اوضاع تا حدودی متفاوت است و به این شکل که شما به عنوان خریدار هیچ کمیسونی را طبق قوانین ملزم به پرداخت نخواهید بود و از سوی دیگر فروشنده باید در صورت فروش ملک خود ۳ درصد آن را به عنوان دستمزد به مشاور املاک پرداخت کند.

در مورد اجاره در کشور گرجستان نیز اوضاع بر همین منوال است،‌ یعنی صاحب ملک باید دستمزد مشاورین املاک را بپردازد.

در کشور گرجستان در هنگام خرید آپارتمان، مغازه، دفتر، زمین(با کاربری اداری، صنعتی، تجاری و مسکونی) و یا هرگونه اجاره شخص خریدار و یا مستاجر وجهی پرداخت نمی‌کند و تنها شخص و یا شرکت مالک باید کمیسیون مشاور املاک را پرداخت نماید و خریدار و یا مستاجر به هیچ عنوان نباید مبلغی پرداخت نماید.

مقدار دستمزد مشاورین املاک در کشور گرجستان در هنگام خرید ملک برابر ۳% از کل بهای معامله می باشد که از فروشنده دریافت می‌شود.

به عنوان مثال: اگر ارزش ملکی ۳۵۰۰۰ دلار باشد ۳% آن ۱۰۵۰ دلار می‌شود و مشاور املاک از این مبلغ ۲۰% مالیات باید پرداخت نماید.

در هنگام اجاره نیز دستمزد مشاورین املاک در گرجستان برابر یکماه اجاره ملک است که از صاحب ملک اخذ می شود.

به عنوان مثال: اگر اجاره آپارتمانی ماهیانه ۳۵۰ دلار باشد و صاحبخانه باید معادل یک ماه اجاره یعنی ۳۵۰ دلار به عنوان حق مشاوره پرداخت نماید.

مشاور املاک در گرجستان

مشاور املاک در گرجستان