قانون بازنشستگی در گرجستان

سیستم بازنشستگی در کشورهای مختلف متفاوت است در گرجستان کشوری مدرن و در حال رشد با تاریخ و فرهنگ غنی، طبیعت زیبا و غذاهای عالی است و  هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهای دیگر جهان پایین تر است و با داشتن کارت اقامت گرجستان، حق اقامت نامحدود در این کشور و همچنین حق شرکت در هر فعالیت قانونی مانند کار، تحصیل و یا حتی بازنشستگی به شما اعطا می شود.

دولت گرجستان مصوبه پرداخت حق بازنشستگی کارگری را تصویب کرده است و براساس این مصوبه کلیه پرسنل از آغاز سال 2019 ملزم به پرداخت حق بازنشستگی می باشند.

در کشور گرجستان مردان حداکثر در سن 65 سالگی و زنان در سن 60 سالگی بازنشسته میشوند و حقوق بازنشستگی آنان از 160 لاری تا 1200 متغییر هست.

قانون بازنشستگی در گرجستان

قانون بازنشستگی در گرجستان

نحوه پرداخت حق بازنشستگی در گرجستان

نحوه پرداخت حق بازنشستگی که دولت مصوب کرده به صورت زیر پرداخت می شود :

  • از مجموع حقوق و مالیات یک کارمند 2 % را کارمند به عنوان حق بازنشستگی خود پرداخت می کند و 2% را کارفرما و 2% هم دولت می پردازد.
  • در صورتیکه حقوق و مالیات سالانه کارمندی از ۲۴۰۰۰ لاری تا ۶۰۰۰۰ لاری باشد دولت تنها ۱ درصد بابت حق بازنشستگی پرداخت می کند و اشخاصی که بالای ۶۰۰۰۰ لاری درآمد کسب کرده باشند دولت بابت بازنشستگی آنها پرداختی نخواهد داشت.
  • اگر فرد خارجی مدتی در گرجستان اقامت داشته باشد و حق بازنشستگی پرداخت کند هر زمان که قصد ترک دائم کشور گرجستان را داشته باشد می تواند درخواست بازگشت کل مبلغ بازنشستگی که توسط کارفرما و پرسنل پرداخت شده را داشته باشد.
  • کسانی که اقامت کشور گرجستان را ندارند ولی مشغول به کار در این کشور هستند و حقوق دریافت می کنند از پرداخت حق بازنشستگی معاف هستند. حق بازنشستگی باید همزمان با پرداخت حقوق و مالیات انجام شود.
نحوه پرداخت حق بازنشستگی در گرجستان

نحوه پرداخت حق بازنشستگی در گرجستان