شهر کازبگی گرجستان

شهر کوچک اما زیبای قازبگی (یا کازبگی) یکی از جاذبه های طبیعی کشور گرجستان میباشد که در بین ایرانیها کمتر شناخته شده است و به خاطر دوری از مرکز و هیاهوی تفلیس بیشتر پذیرای توریستهای اروپایی و خود مردم گرجستان میباشد.

این شهرک در فاصله ۱۶۰ کیلومتری شمال تفلیس و در فاصله ۲۵ کیلومتری مرز روسیه و گرجستان واقع است و در گذشته به عنوان یک مسیر نظامی مورد استفاده بوده است.

جاذبه های که در مسیر کازبگی مشاهده میکند

این منطقه کوهستانی به دلیل طبیعت منحصر به فردش یکی از بهترین جاذبه های گردشگری گرجستان است که سالانه پذیرای توریست های زیادی از سراسر جهان است. جاده های رویایی این کوهستان مناظر زیبایی از رودهای خروشان, دریاچه ها و جنگلهای سبز دارد که برای گردشی مفرح و عکاسی بهترین انتخاب خواهند بود.

مسیر مذکور به علت کوهستانی بودن و افزایش مداوم ارتفاع تا رسیدن به کازبگی بسیار زیبا و در مناطقی واقعا رویایی می باشد و به علت پاکی هوا و ارتفاع زیاد گاهی اوقات ابرها آنقدر نزدیک به نظر میرسند که گویی میتوان آنها را با انگشتان دست لمس کرد. در طول مسیر دریاچه و رودخانه های جاری چشمها را نوازش میدهند و با توقفهای متوالی میتوان عکسهای بسیار زیبایی گرفت و با صرف نوشیدنی از مسیر لذت برد.

این منطقه یکی از مقاصد جالب توجه کوهنوردان نیز می باشد چرا که سومین قله بلند مرتبه کشور گرجستان یعنی قله کازبگی یا قله کازبک که در زبان محلی ” مقینواری ” نامیده میشود در این مکان قرار گرفته است .

مرتفع ترین قله گرجستان قله ” شخارا ” به ارتفاع ۵۲۰۱ متر می باشد.

کوهنوردی در کازبگی

این قله در رشته کوههای قفقاز که بین دریای سیاه و دریای خزر امتداد دارد واقع شده اند. قازبگی برای کوهنوردان ایرانی هم نامی شناخته شده است و تاکنون گروههای زیادی از کوهنوردان ایرانی این قله را فتح کرده اند.

بهترین زمان برای صعود به این قله بین تیر و شهریور میباشد.

به جرات می توان گفت یکی از زیباترین مناطق گردشگری دنیا قازبگی یا کازبگی گرجستان است.این منطقه کوهستانی و بسیار سرسبز سرشار از اکسیژن و هوای پاکیزه است و برای تمدد اعصاب و گذراندن چند روزی در آرامش بسیار مناسب است.

البته در فصل پاییز و زمستان بسیار سرد و پوشیده از برف است و فقط در ایام تابستان به گردشگران عزیز توصیه می شود.

بدلیل استقبال گردشگران از سراسر جهان متاسفانه هتل مرفه و بسیار شیک قازبگی چندان ارزان قیمت نیست و برای یک شبانه روز استقبال از شما حدود 100 دلار هزینه دارد و بدلیل اینکه در فصل تابستان خیل عظیمی از گردشگران در این منطقه هستند بایستی حداقل از سه ماه پیش هتل خودتان را در این منطقه رزرو کنید در غیر اینصورت راهی برای شما باقی نمی ماند مگر اینکه در چادر مسافرتی شب را به روز برسانید.

کوهنوردان بسیاری به دلیل ارتفاع بالای این منطقه به کازبگی می آیند. سومین قله بلند گرجستان به نام قله کازبگی در این منطقه قرار گرفته است.

کوهنوردان ایرانی نیز برای فتح این قله بارها به این منطقه سفر کرده اند. البته در طول زمستان این منطقه پوشیده از برف است و تیر ماه بهترین زمان برای بازدید از این منطقه کوهستانی است.