تحصیل در گرجستان، دانشگاه های گرجستان

تحصیل در گرجستان، دانشگاه های گرجستان

شرایط تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان از سن 6 سالگی آغاز می شود. دانش آموز ابتدا باید یک دوره 6 ساله تحصیلات ابتدایی را تا سن 12 سالگی بگذراند. بعد از گذراندن این دوره دانش آموزان وارد دوره ای 3 ساله می شوند که از 13 سالگی آغاز و در 15 سالگی به پایان می رسد.

هر فردی در کشور گرجستان ملزم است این دوره 9 ساله تحصیلی را پشت سر بگذراند و آموزش و پرورش تا 15 سالگی در این کشور الزامی است. دانش آموزان این امکان را دارند که تا سال نهم تحصیلی از آموزش و پرورش رایگان استفاده کنند. در نهایت اگر شخصی بخواهد مدرک دیپلم متوسطه را کسب نماید باید دوره 3 ساله دبیرستان را (از سن 15 تا 18 سالگی) در یکی از دبیرستان ها یا مدارس فنی کشور گرجستان به پایان برساند.

هر فرد پس از پشت سر گذاشتن امتحانات پایان دوره متوسطه موفق به اخذ مدرک دیپلم کشور گرجستان می شود. سال تحصیلی در تمام مقاطع از سپتامبر آغاز می شود و تا ماه جون ادامه پیدا می کند.

مهدکودک ها و مدارس دولتی و خصوصی در گرجستان
مدارس گرجستان
تحصیل در گرجستان در مقاطع مختلف

ادامه تحصیل در گرجستان

بیش از 60 موسسه آموزش عالی برای ادامه تحصیل در گرجستان وجود دارد که همگی آن ها تحت پوشش دولت گرجستان می باشند. علاوه بر دانشگاه های دولتی دانشگاه های خصوصی فراوانی در این کشور وجود دارد که تعداد آن از دانشگاه های دولتی بیشتر می باشد. موسسات آموزشی این کشور به دو دسته دانشگاه های تربیت مدرس که تمامی مقاطع را پوشش می دهد و دانشگاه هایی که فقط در مقطع لیسانس فعالیت دارند تقسیم بندی می شود.

هزینه تحصیل در گرجستان

دانشگاه ها در کشور گرجستان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم میشوند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سالانه 4،500 لاری و دانشگاه خصوصی 10،000 لاری است.

باید خاطر نشان کرد که در صورت تحصیل در دانشگاهی به زبان گرجی، فرد باید هفته ای ۱۸ ساعت زبان گرجی را در دانشگاه مورد نظر بگذراند و هزینه این دوره ماهیانه 300 لاری است.

ادامه تحصیل در گرجستان

ادامه تحصیل در گرجستان

رشته های تحصیلی دانشگاه های گرجستان

امروزه در حدود ۲۰ دانشگاه دولتی و حدود ۳۰ دانشگاه خصوصی در گرجستان در حال فعالیت هستند که رشته های تحصیلی متنوعی را در مقاطع مختلف و به زبان گرجی و انگلیسی ارائه می کنند. دانشگاه دو ملیتی آمریکائی گرجی با نام دانشگاه قفقاز برجسته ترین دانشگاه این کشور می باشد .

دانشگاه های ایرانی پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این کشور شعبه دارند.

برترین رشته های تحصیلی در گرجستان به صورت زیر است:

 • تحصیل در گرجستان رشته پزشکی عمومی MBBS 6 ساله
 • تحصیل در گرجستان رشته دندانپزشکی BDS 5 ساله
 • تحصیل در گرجستان رشته داروسازی Pharm 4 ساله
 • تحصیل در گرجستان رشته فیزیوتراپی ۴ ساله
 • تحصیل در گرجستان کارشناسی مدیریت بازرگانی BBA 4 ساله
 • تحصیل در گرجستان کارشناسی ارشد مدیریت MBA 2 ساله

مدارک صادره از دانشگاه های گرجستان مورد تایید تمامی کشور های اروپایی، آمریکایی و کانادا می باشد.

دانشگاه های گرجستان

دانشگاه های گرجستان

شرایط پذیرش دانشگاه های گرجستان

برای گرفتن پذیرش قطعی از دانشگاه های گرجستان، مدارک تحصیلی شما باید توسط وزارت آموزش این کشور تایید شود و در مجموع شرایط دشواری برای گرفتن پذیرش تحصیلی وجود ندارد و مراحل پذیرش یک پروسه اداری است و گزینش علمی صورت نمی گیرد.

زبان تحصیلی در گرجستان بیشتر گرجی و انگلیسی است و در مواردی هم روسی یا زبان های دیگر است. بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در گرجستان دوره آموزش زبان گرجی را ارائه می کنند. دانشگاه ایلیا در تفلیس ISU که معتبرترین دانشگاه این کشور می باشد برای دانشجویان غیر گرجی زبان، گذراندن ۱۳۰ ساعت آموزش زبان گرجی را الزامی میداند. در برنامه آموزش زبان گرجی این دانشگاه هر دانشجو میتواند حداکثر ۱۸ ساعت در هفته برای زبان گرجی آموزش ببیند.

زمان پذیرش در دانشگاههای گرجستان دو نوبت در سال و در ماه های مارچ (اسفند/فروردین) و سپتامبر (شهریور/مهر) می باشد.

اردوی تحصیلی دانسجویی گرجستان

اردوی تحصیلی دانشجویی گرجستان

اعزام دانشجو به گرجستان

یکی ازخدماتی که به صورت تخصصی توسط هلدینگ آریا ارائه می شود اعزام دانشجو به گرجستان است. آریا با بهره گیری از کارشناسان خبره می تواند بهترین مشاوره را در این زمینه به شما بدهد.

برای اطلاعات اخذ اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با آریا می توانید بصورت حضوری به یکی از 4 شعبه ما در تفلیس مراجعه کرده و یا از طریق لایوچت و تلگرام از هر جای دنیا با ما ارتباط برقرار کنید.

دانشگاه های گرجستان

امروزه کشور گرجستان با پیشرفت‌ هایی که در عرصه‌ های علمی و صنعتی داشته، بستر مناسبی را برای دانشجویان و دانش پژوهان کشورهای در حال توسعه فراهم آورده است. کیفیت و امکانات روز دنیا به همراه شرایط ارزان زندگی در باکو و سایر شهرهای گرجستان به ویژه تفلیس، این کشور را به عنوان یک کشور ایده آل برای ادامه تحصیل و یافتن فرصت‌ های شغلی مورد نظر تبدیل نموده است.

لیست برخی از دانشگاه های برتر گرجستان به شرح زیر است:

 Tbilisi Ivane Javakhishvili State University
Tbilisi State Medical University
Georgian Technical University (Tbilisi)
Ilia State University
International School of Economics at Tbilisi State University
Batumi Shota Rustaveli State University
Akaki Tsereteli State University (Kutaisi)
Telavi Iakob Gogebashvili State University
Gori University
Sokhumi State University
Akhaltsikhe State Education University
Shota Meskhia Zugdidi State University
Tbilisi Vano Sarajishvili State Conservatory
Tbilisi State Academy of Arts
Shota Rustaveli University of Theater and Cinema (Tbilisi)
Batumi Art Teaching University
Batumi State Maritime Academy

دانشگاه دولتی تفلیس

دانشگاه دولتی تفلیس (Tbilisi State University) در سال 1918 تاسیس شده و در حال حاضر ۳۵ هزار دانشجو دارد. دانشگاه دولتی تفلیس بزرگ‌ ترین و قدیمی‌ ترین دانشگاه در منطقه قفقاز می‌باشد. این دانشگاه در حال حاضر به نام دانشگاه جواخشویلی (Javakhishvili) نیز شناخته می‌شود و علامت اختصاری آن TSU است.

دانشگاه دولتی تفلیس

دانشگاه دولتی تفلیس

دانشگاه جواخشویلی، یکی از دانشگاه‌ های مطرح بلوک شرق می‌ باشد که بیش از 1 قرن سابقه فعالیت دارد. این دانشگاه در بیش از 55 رشته، فرصت‌ های تحصیلی در مقطع دکترا ارائه کرده است که فهرست کامل آن، در نشانی اینترنتی https://www.tsu.ge/en/study/doctor در دسترس می‌باشد. رشته‌های فوق لیسانس این دانشگاه از ریاضیات و فیزیک گرفته تا حقوق و مهندسی، در بیش از 67 رشته در دسترس می‌باشد.

دانشگاه دولتی ایلیا

دانشگاه دولتی ایلیا (Ilia State University) که نام آن اشاره به ایلیا چاوچاوادزه نویسنده معروف گرجی دارد از آدرس اینترنتی http://iliauni.edu.ge/en قابل دسترس است. از زمان تاسیس این دانشگاه حدود 10 سال می گذرد. دانشگاه دولتی ایلیا چاوچاوادزه در رشته های هنری، فنی و مهندسی مقطع فوق دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد.

دانشگاه دولتی ایلیا

دانشگاه دولتی ایلیا

دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس

دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس (Tbilisi State Medical University) در گذشته یکی از دانشکده‌ های دانشگاه دولتی تفلیس محسوب می‌ شد، امروزه با ۵ هزار دانشجو مهم‌ ترین دانشگاه علوم پزشکی در منطقه قفقاز محسوب می‌شود. این دانشگاه در نشانی http://tsmu.page.tl قرار دارد.

دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس

دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس

دانشگاه صنعتی گرجستان

دانشگاه صنعتی گرجستان (Georgian Technical University) در سال ۱۹۲۲ تأسیس شده است و  رشته های مختلف صنعتی دانشجو می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه صنعتی گرجستان می توانید به نشانی اینترنتی http://gtu.ge/Eng مراجعه کنید.

دانشگاه صنعتی گرجستان

دانشگاه صنعتی گرجستان

دانشگاه قفقاز

دانشگاه قفقاز (Caucasus University) یک دانشگاه خصوصی است که در حقیقت پارتنر دانشگاه ایالتی جرجیا در شهر آتلانتای امریکا می‌باشد. با مراجعه به وب سایت دانشگاه قفقاز گرجستان به نشانی http://www.cu.edu.ge/en می توانید اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

دانشگاه قفقاز گرجستان

دانشگاه قفقاز گرجستان

دانشگاه آزاد تفلیس

دانشگاه آزاد تفلیس در سال ۲۰۰۷ تأسیس شده است و شامل دانشکده مدیریت، انستیتو آفریقا و آسیا و دانشکده حقوق می‌باشد. دانشگاه آزاد تفلیس علاوه بر دوره‌ های مربوط به مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا دوره‌های آموزشی کوتاه مدت نیز برگزار می‌کند. وب سایت دانشگاه آزاد تفلیس در آدرس http://www.freeuni.edu.ge قرار دارد.

در باره نویسنده :

هدف اصلی ما در این وب سایت ارائه اطلاعات جامع و بروز در زمینه سرمایه گذاری و املاک گرجستان است. کارشناسان و مشاوران هلدینگ آریا گرجستان به عنوان معتبرترین و بزرگترین مرکز سرویس دهی در گرجستان می توانند شما را در زمینه اخذ اقامت گرجستان، سرمایه گذاری در گرجستان و املاک گرجستان راهنمائی کنند.

15 ديدگاه

 1. ایلیا پناهی جولای 13، 2018 در 10:00 ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام من فوق لیسانس ریاضی کاربردی هستم 15 سال سابقه ی تدریس در مقاطع دبیرستان و دانشگاه دارم فرزندم ایلیا 9 سال سن دارد دانش آموز کلاس 5 در سال تحصیلی 96-97. موفقیت هایی که در کلاس پنجم کسب کرده : 1-دیپلم افتخار در المپیاد ریاضی کانگورو 2- نفر اول در المپیاد هوش خلاق ریاضی در بین کلیه دانش آموزان پایه ی سوم و چهارم و پنجم و ششم 3- نفر سوم المپیاد نادکاپ شریف 4- نفر اول در مسابقات شطرنج دانش آموزی مدرسه

  • آریا جولای 16، 2018 در 2:21 ب.ظ - پاسخ دادن

   لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اخذ یوجی کد تحصیل در گرجستان با دفتر تهران ما تماس حاصل فرمائید:

   (شنبه تا چهارشنبه 9:00 تا 18:00 و پنجشنبه 9:00 تا 13:00)

   دفتر تهران: تهران، بلوار مرزداران، بین ایثار و آریافر، پلاک ١۵٢، طبقه ٢، واحد ۵.
   تلفن مستقیم: 021.44950680

 2. محسن انوري می 8، 2018 در 10:01 ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید ایجانب بچه فریدونشهر و زبان مادری گرجی میباشد جهت گرفتن اقامت دائم به بچه های فریدونشهر که اصالتا گرج میباشند اقامت دائم می دهند و بعد از گرفتن ویزا و اقامت گرج می خواستم سرمایه گذاری و مهاجرت نمایم شغل اصلی حسابدار و فنی کار هم هستم و در زمینه ساخت دکور و کابیت استاد میباشم آیا میتوانم در زمینه کاری ام پیشرفت در آینده در گرجستان و ادامه تحصیل بچه ها موفق باشم لطفا راهنمایی بفرمایید مه کارتولی ور و گرجستانی بوری میقورس

 3. سیروس شوری آوریل 11، 2018 در 10:14 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام.
  سیروس شوری متولد 1353. مجرد.دارای مدرک کارشناسی ارشد نرم افزار دانشگاه ازاد کیش هستم. در صورتی که بخواهم در مقطع دکتری ادامه تحصیل بدم. هزینه و شرایط ان در گرجستان چه مقدار بوده؟ و میتوان برای همیشه در گرجستان باقی ماند یا خیر؟ تشکر

  • آریا آوریل 11، 2018 در 11:59 ق.ظ - پاسخ دادن

   برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا فرم ارتباط و مشاوره رایگان را پر کنید تا در اسرع وقت یکی از کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار کرده و شما را بصورت تخصصی راهنمایی کنند.

 4. samira آوریل 6، 2018 در 9:03 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام.من ارشد علوم افتصادی دارم.میخاستم ببینم مبتونم تو رشته مدیریتدر گرجستان ادامه تحصیل بدم؟دانشگا دولتی یا آزاد؟

  • آریا آوریل 8، 2018 در 1:01 ب.ظ - پاسخ دادن

   برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا فرم ارتباط و مشاوره رایگان را پر کنید تا در اسرع وقت یکی از کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار کرده و شما را بصورت تخصصی راهنمایی کنند.

 5. maryam فوریه 28، 2018 در 2:51 ق.ظ - پاسخ دادن

  درود وقتتون بخیر من خیلی علاقه دارم تو رشته موسقی در دانشگاه گرجستان ادامه تحصیل بدم لطفا منو راهنمایی کنید

  • آریا آوریل 8، 2018 در 1:03 ب.ظ - پاسخ دادن

   برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا فرم ارتباط و مشاوره رایگان را پر کنید تا در اسرع وقت یکی از کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار کرده و شما را بصورت تخصصی راهنمایی کنند.

 6. رۻا فوریه 8، 2018 در 2:11 ق.ظ - پاسخ دادن

  با عرض سلامـ بنده کارشناسی کامپیوتر دارم و میخوام ارشد آن رو بگیرم. لطفا راهنمایی ام کنید

 7. vahid فوریه 8، 2018 در 12:52 ق.ظ - پاسخ دادن

  باسلام. وقت بخیر.
  خسته نباشید
  در خصوص ادامه تحصیل در مقطه دکتری رشته ادبیات انگلیسی در گرجستان امکان پذیر است؟
  آیا مورد تایید وزارت هلوم نیز میباشد؟
  باتشکر

 8. مهسا ژانویه 22، 2018 در 10:08 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام من لیسانس عکاسى دارم و مایل هستم براى ادامه تحصیل در مورد بهترین دانشگاه هاى هنر گرجستان من رو راهنمایى کنید ممنونم .

 9. parisa fathizad ژانویه 12، 2018 در 11:33 ب.ظ - پاسخ دادن

  عرض سلام و ادب
  من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد رشته حقوق بین الملل هستم که در حال حاضر بر روی پروپوزال پایان نامه ام مشغول به کار هستم. معدل کل کارشناسی ارشدم بالای 16 هست.
  برای دکترا در همین رشته حقوق بین الملل قصد ادامه تحصیل در گرجستان رو دارم. ممنون میشم راهنماییم کنین

 10. Parviz Dolatabadi اکتبر 7، 2017 در 10:06 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام من داراى مدرک مهندسى فناورى هوانوردى هست وداراى مدرک خلبانی بازرگانى هستم مائل هستم براى ادامه تحصیلات در رشته های مرتبط به کرجستان بیاییم لطفا من را راهنمایی کنید

ثبت ديدگاه