سرمایه گذاری در گرجستان

از نوامبر 2010 همزمان با لغو ویزا برای شهروندان ایرانی, شمار توریست های ایرانی در این کشور سه برابر شد.

+ سرمایه گذاری در گرجستان، کسب و کار در گرجستان

به طوری که در سال 2011 به 60 هزار و در پنج ماهه اول سال 2012 به 24 هزار نفر رسید. ایرانی های بسیاری سرمایه گذاری در گرجستان را در کشوری که متحد نزدیک آمریکا در منطقه است صورت داده اند.

اقتصاد گرجستان

بازسازی اقتصادی یکی از مهمترین اولویت های دولت گرجستان به شمار می رود و در این راستا خصوصی سازی اقتصادی, جهت گیری به سمت بازار آزاد و همگرایی با اقتصاد اتحادیه اروپا, از اولویت های اصلی این کشور شده است. به طوری که با تصویب قوانین و ارائه تسهیلات خاص, گرجستان طبق آمارهای جهانی رتبه های مختفی را در جهان کسب نموده و از رتبه خوبی برای سرمایه گذاری در گرجستان بهره جسته است.

+ قوانین سرمایه گذاری در گرجستان 2019

رتبه جهانی اقتصاد گرجستان

موسسه “Doing Business” گرجستان را از لحاظ سادگی فعالیت تجاری در سال 2015 در جایگاه 15 (سال 2014 جایگاه 14) و به عنوان کشور پیشرو و اصلاحات گر در منطقه اروپا و آسیای مرکزی اعلام نموده است.

موسسه “Fraser Institute”در رتبه بندی خود مربوط به آزادی اقتصادی جهان برای سال 2015, گرجستان و قطر را مشترکاً بعد از انگلستان در جایگاه 12 قرار داده است. در این رتبه بندی ایالات متحده و تایوان بعد از گرجستان می باشند.

موسسه “Transparency International” بر اساس رتبه بندی سال 2014 گرجستان را بین کشورهای شوروی سابق و اروپا شرق پرچمدار مبارزه با فساد مالی می داند. طبق این رتبه بندی گرجستان در منطقه آسیای مرکزی و اروپای شرق جایگاه اول را به اختصاص داده است.

موسسه “The Global Competitiveness Report” شاخص رقابتی جهانی بر اساس رتبه بندی سال 2015-2014 به گرجستان 22.4 امتیاز و جایگاه 69 اختصاص داده است. (سال 2014-2013 جایگاه 72)

موسسه “Hertage Foundation” در گزارش جدید خود در سال 2015, گرجستان را از نظر آزادی اقتصاد بین 178 کشور جهان, جایگاه 22 و گروه عمدتاً آزاد, فراتر از کشورهای توسعه یافته از قبیل ژاپون, نروژ, بلژیک, فرانسه و اتریش قرار داده است.

در نوامبر 2015 مؤسسه های S&P, Moody’s و Fitch Rating در رتبه بندی اعتباری, امتیاز “BB” پایدار را به گرجستان اختصاص دادند.

گرجستان از باشگاه اصلاح انجام امور تجاری, جایزه بالاترین اصلاحات در اروپا و آسیای مرکزی را در طول پنج سال اخیر دریافت نموده است.

براساس نظر قائم مقام بانک نوسازی و توسعه اروپا و در تحقیقی که در سراسر جهان صورت گرفته است, گرجستان بیشترین تلاش را برای مبارزه با فساد مالی در سطح اروپا دارد.

سرمایه گذاری خارجی در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان

تولید ناخالص ملی گرجستان طی سال 2014 برابر با 29150 میلیون لاری بوده است. تولید ناخالص ملی در دو ماه اول 2015 برابر با 14,667 میلیون لاری می باشد. (هر دلار امریکا برابر با 2,39 لاری)

بیشترین سهم در سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان در سال 2014 مربوط به کشورهای هلند (37,3740 هزار دلار), آذربایجان (341,401 هزار دلار), چین (217,944 هزار دلار) و لوکزامبورگ (109,633 هزار دلار) می باشد.

بیشترین میزان سرمایه گذاری دو ماه اول سال 2015  در گرجستان در بخش حمل و نقل و ارتباطات به میزان 353 میلیون دلار, ساخت و ساز به میزان 49 میلیون دلار, استخراج معادن 19 میلیون دلار و انرژی 18 میلیون دلار بوده است.

مزیت های سرمایه گذاری در گرجستان

 1. قوانین راحت تجارت در گرجستان و سرمایه گذاری در گرجستان از جمله قانون حمایت از سرمایه گذاران خارجی و قانون ایجاد منطقه آزاد تجاری (به صورتی که اگر طرحی به دولت اعلام شود که حداقل در ده هکتار زمین و ارزش سرمایه گذاری بیش از دو میلیون دلار باشد؛ دولت آن منطقه را به عنوان منطقه آزاد تجاری معرفی خواهد کرد)
 2. حق مالکیت صد در صد اتباع خارجی
 3. عضو WTO از سال 2000
 4. برقراری سیستم GSP یا Generalized System of Preferences با کشورهای آمریکا, کانادا, سوئیس, ژاپن و نروژ (برای کالاهای صادراتی گرجستان به کشورهای فوق, حداقل تعرفه گمرکی منظور خواهد شد)
 5. GSP با کشورهای اتحادیه اروپا (اجازه می دهد گرجستان 7200 نوع تولیدات خود را به کشورهای اتحادیه اروپا با معافیت گمرکی صادر کند)
 6. رژیم تجارت آزاد با کشورهای مشترک المنافع و ترکیه (از اول نوامبر 2008)
 7. عدم دریافت هیچگونه مالیات ارزش افزوده از صادرات
 8. عدم دریافت هیچ گونه تعرفه گمرکی بر روی صادرات و صادرات مجدد
 9. ثبت شرکت در گرجستان در حداقل زمان (یکروزه)
 10. برخورداری از سیستم نوین گمرکی؛ بعد از تکمیل مدارک و فرم ها از طریق اینترنت توسط صاحب کالا , کلیه امور گمرکی به مدت 10 الی 20 دقیقه صورت می پذیرد. در صورت عدم سوء سابقه, احتیاج به حضور ماشین و صاحب کالا در گمرک نیست.
 11. برقراری سیستم FTA یا free trade area با کشورهای بلاروس, اوکراین, آذربایجان, ارمنستان, روسیه, مولداوی, قزاقستان, قرقیزستان, تاجیکستان, ازبکستان, ترکمنستان و ترکیه
 12. برقراری سیستم DCFTA یا Deep and Comprehensive Free Trade Area با کشورهای اتحادیه اروپا بر اساس موافقتنامه منعقده در 27 ژوئن سال 2014

مالیات در گرجستان

به طور کلی وضعیت مالیات در گرجستان بصورت زیر است:

انواع نرخ مالیات در گرجستان:

 1. مالیات بر ارزش افزوده ١٨٪‏ قیمت فروش
 2. مالیات بر عملکرد ٢٠٪‏ سود
 3. مالیات بر درآمد اجاره مسکونی ۵٪‏
 4. مالیات بر درآمد اجاره تجاری ١٨٪‏ – ٢٠٪‏ – ٢۵٪‏
 5. مالیات بر حقوق ٢۵٪‏