سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان و منابع انرژی گرجستان

سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان و منابع انرژی گرجستان

سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان

گرجستان از نظر تولید برق آبی جایگاه مهمی در بین کشورهای مستقل همسود و کشورهای اروپایی دارد.

این کشور از نظر تولید برق آبی، از بسیاری از کشورهای اروپایی جلوتر است.

در حال حاضر برق مورد نیاز سالانه گرجستان، حدود ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت است که تمامی این مقدار در خاک خود گرجستان تولید می‌شود.

گرجستان، برق اضافی خود را به کشورهای اطراف مانندارمنستان، آذربایجان و ترکیه صادر می‌کند.

گرجستان کشوری است با آب و باد فراوان که از آن برای تولید برق، به شکل گسترده‌ای استفاده می‌کند.

سد اینگوری بزرگترین سد گرجستان و سومین سد بزرگ و عظیم دنیا و همچنین نیروگاه‌های بادی در شمال این کشور سالانه میزان بسیار زیادی برق تولید می‌کنند.

از نظر منابع نفت و گاز، در حدود ۱۵ میدان نفتی کشف شده در گرجستان وجود دارد. از این میدان‌های نفتی کشف شده، سالانه ۸۹۸ هزار بشکه نفت و ۴۴٫۹ میلیون متر مکعب گاز استخراج می‌شود.

سرمایه گذاری در بخش انرژی در گرجستان شامل : تولید و انتقال برق – گاز و تولید انرژی های پاک در کشور گرجستان می تواند سوددهی بسیار عالی داشته باشد و تنها مشکل این تجارت در گرجستان این است که سرمایه گذاری بالایی برای تولید انرژی های پاک از طریق باد و خورشید نیاز است.

شرایط اقتصادی گرجستان ، فرصت های سرمایه گذاری بسیار مناسبی را در حوزه های گردشگری، انرژی، املاک،تولید،حمل ونقل ،کشاورزی و صنایع غذایی برای سرمایه گذاران در گرجستان و تفلیس فراهم آورده است.

دسترسی آسان و ارزان به آب ومنابع آب نیز از دیگر مزایای حضور در این صنعت است. همچنین بهای استفاده از انواع انرژی مانند آب و برق و گاز بسیار پایین و مقرون به صرفه است.

دلایل سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان

دلایل سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان

دلایل سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان

  • تقاضای داخلی رو به رشد
  • بازار آزاد و بازار بدون نظارت دولتی
  • زیر ساخت های شبکه ای پیشرفته
  • فرصت منحصر بفرد برای صادرات

فرصت های سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان عبارتند از:

انرژی باد، نیروگاه انرژی درمانی، نیروگاه های با انرژی آب، انرژی خورشیدی/زمین گرمایی

منابع انرژی در گرجستان

منابع انرژی در گرجستان 

منابع انرژی در گرجستان

  • نفت

به‌طور کلی در شمال، مرکز و شرق این کشور منابع نفت طی اکتشافات زمین‌شناسی اخیر توسط کمپانی‌های نفتی غربی در منطقهروستاوی منابع بزرگتری از نفت و گاز کشف شده‌است.

سه شرکت عمده نفتی در گرجستان فعال می‌باشند که عبارت اند از: نینوتسمیندا در منطقه نینوتسمیندا، شرکت نفتی لاریس در منطقه سامگرلو، و شرکت نفتی دولتی گرجستان به نام شرکت نفت گرجستان.

  •  گاز

گاز طبیعی در گرجستان تقریباً تمامی بخش‌های صنعت و انرژی، کشاورزی و همه شهرها و شهرک‌های عمده را تحت پوشش قرار می‌دهد.

تولید گاز طبیعی در گرجستان در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۲۰ میلیون متر مکعب برآورد شد. میزان صادرات و واردات گاز، ۱٫۵ میلیارد متر مکعب ارزیابی گردیده‌است.

  • برق

بر طبق برآوردهای منابع برق آبی، گرجستان جای مهمی را در بین کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) اشغال می‌کند و بسیاری از کشورهای خارجی از جمله فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، یونان، پرتغال و صربستان جلوتر است.

بزرگترین نیروگاه برق آبی در دست بازسازی این کشور نیروگاه اینگوری با افزایش ظرفیت تولید برق از ۴۰۰ تا ۴۵۰ مگاوات به ۱۳۰۰ مگاوات می‌باشد. سد اینگوری سومین سد عظیم و بزرگ دنیا می‌باشد.

نیروگاه‌های جدید برق آبی در دست احداث گرجستان، ناماخوانی با ۲۵۰ مگاوات، ژونتی با ۱۰۰ مگاوات، خادور با ۲۴ مگاوات، و کاختی با ۹٫۳ مگاوات ظرفیت می‌باشند.

  • زغال سنگ

معادن زغال سنگ متعددی در گرجستان وجود دارد معدن تقوارچلی با ۲۵۰ میلیون تن ذخیره زغال سنگ و تقیبولی با ۲۸۰ میلیون تن ذخیره از مهم‌ترین آن‌ها به‌شمار می‌رود.

تولید زغال سنگ در گرجستان در سال ۲۰۰۳ میلادی، ۵۰۰۰ تن بوده‌ است.

در باره نویسنده :

هدف اصلی ما در این وب سایت ارائه اطلاعات جامع و بروز در زمینه سرمایه گذاری و املاک گرجستان است. کارشناسان و مشاوران هلدینگ آریا گرجستان به عنوان معتبرترین و بزرگترین مرکز سرویس دهی در گرجستان می توانند شما را در زمینه اخذ اقامت گرجستان، سرمایه گذاری در گرجستان و املاک گرجستان راهنمائی کنند.

ثبت ديدگاه