زبان خارجی در گرجستان

زبان کشور گرجستان

زبان گرجی:

زبان گرجی (به گرجی: ქართული ენა, کارْتولی اِنا) زبان مردم گرجی و زبان رسمی کشور گرجستان است.

زبان گرجی یکی از زبان‌های قفقازی و از خانوادهٔ زبان‌های کارتولی می‌باشد. این زبان با خط گرجی نوشته می‌شود که یکی از ۱۶ سیستم نوشتاری دنیا است.قدیمی‌ترین کتیبهٔ کشف شده از زبان گرجی, نوشته شده به نخستین الفبای گرجی یعنی آسومتاورولی و مربوط به سدهٔ یکم پیش از میلاد مسیح است.زبان گرجی در شمار زبان‌های قفقازی است و زبان‌های قفقازی به آن دسته از زبان‌ها گفته می‌شود که در منطقهٔ قفقاز بین دریای سیاه و دریای خزر با آن ارتباط برقرار می‌شود.
زبان کشور گرجستان

زبان‌های قفقازی را از دیدگاه طبقه‌بندی منطقه‌ای می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

منطقهٔ شمال غربی قفقاز که شامل زبان‌های قفقازی شمال غربی می‌شود.
منطقهٔ شمال شرقی قفقاز که شامل زبان‌های ناخوداغستانی می‌شود.
منطقهٔ جنوب قفقاز که شامل زبان‌های کارتولی می‌شود.

گروه کارتولی شامل زبان‌های: گرجی, مگرلی, لازی و سوانی است. زبان گرجی به زبان ادبی و علمی از زبان‌های کارتولی اطلاق می‌شود و زبان رسمی کشور گرجستان می‌باشد.

زبان روسی در گرجستان:

هر چند که پس از فروپاشی شوروی و جدا شدن کشور هایی همچون گرجستان , دیرگر زبان روسی آن فروغ گذشته را ندارد و کشور گرجستان Georgia سعی می کند زبان گرجی را بیشتر ترویج کند اما همچنان مردم این کشور که بالای ۲۰ سال سن دارند می توانند به راحتی از زبان روسی استفاده کنند. زبان روسی در گرجستان همانند یک زبان غیر فعال است که مردم آن را می دانند و از آن استفاده می کنند اما به طور رسمی از آن نامی برده نمی شود.
زبان کشور گرجستان
از حدود سال ۲۰۰۵ مدارس در گرجستان زبان روسی را در سیستم آموزشی خود از یک زبان اجباری از کلاس اول حذف کرده اند و آن را به یک زبان اختیاری آن هم از سال هفتم تبدیل کرده اند. نسل جوان تر البته هم چنان به دلیل وجود تلویزیون , موسیقی و فیلم های زبان روسی در ارتباط با این زبان هستند و زبان روسی در گرجستان بیشتر حالت مکالمه ای پیدا کرده است و نسبت به نسل های قبل از خود اشتباهات بیشتر انجام می شود و اصطلاحات عامیانه زبان روسی بیشتری بیان می شود. البته در حال حاضر شما هیچ تفاوتی را حس نخواهید کرد زیرا تمام افرادی که بالای ۲۰ سال هستند این تغییرات را حس نکرده اند و به خوبی به زبان روسی مسلط اند زیرا علاوه بر رسانه ها در مارس هم از ابتدا به یادگیری آن پرداخته اند.