چرا باید گرجستان را به عنوان مقصد مهاجرت انتخاب کرد؟

کشور گرجستان تا سال‌های پیش یک کشور ناشناخته برای ایرانیان بود چون ترکیه محیط توریستی‌تر و ایرانی‌پسندتری داشت و ایرانیان از گرجستان بی‌خبر بودند و البته این کم‌کاری از طرف دولت گرجستان هم بود.

این کشور چندین‌ سال زیر نظر شوروی بوده و همچنان به حسب عادت منتظر این هستند تا کسی از بیرون بیاید و راه و چاه را نشان دهد و با وجود پارامتر‌های خوب در صنایع کشاورزی همچنان به خودکفایی نرسیده‌اند.

بعد از کودتا و مشکلات سیاسی ترکیه, کم‌کم حجم توریست کاهش پیدا کرد و تفلیس پررنگ‌تر شد؛ به‌ طوری‌ که در بهار ‌سال گذشته حجم پروازها و مسافران ایرانی از تعداد اتاق‌های هتل‌ها هم بیشتر شد و در شهر با حجم زیاد توریست ایرانی هرگز احساس غربت نمی‌کردید و خیابان روستاولی تفلیس همچون ولیعصر تهران شلوغ بود.

در ابتدا به دلیل قوانین اتحادیه اروپا و بالا بردن تعداد افراد ساکن تفلیس مهاجران زیادی از کشورهای ایران, هند, عراق و عربستان در خود جای داد ولی کم‌کم راه‌ها را محدود‌تر و فیلترگذاری کردند.

شرایط مهاجرت به گرجستان

دلایل انتخاب گرجستان برای مهاجرت – چرا باید گرجستان را به عنوان مقصد مهاجرت انتخاب کرد؟

دلایل انتخاب گرجستان برای مهاجرت

دلایل انتخاب گرجستان برای مهاجرت – متاسفانه یا خوشبختانه عده‌ای در ایران معتقدند همه جای دنیا بیشتر از ایران پیشرفت می‌کند و امکانات بهتری در انتظارشان است ولی بدون‌ شک ایران امکانات رفاهی بیشتری برای شهروندان قائل است.

از مزایای انتخاب کشور گرجستان برای اقامت ایرانی‌ها می‌توان نزدیک بودن به ایران, بدون ویزا بودن, دریافت اقامت راحت, ورود به اتحادیه و شینگن, رشد سریع و قابل رویت, هوای سالم و مردمان خونگرم با خوی ایرانی, ذائقه غذایی مشترک, مواد غذایی ارزان‌قیمت و مدارس و دانشگاه‌های بین‌المللی معتبر را ذکر کرد.

به دلیل حجم زیاد ایرانی‌ها, این کشور در آینده نزدیک به یکی از قطب‌های مهم بیزینس تبدیل می‌شود.

طبیعت گرجستان – گرجستان از شرایط اقلیمی و آب و هوائی منحصر به فردی برخوردار است

ایرانی ها به چه کاری در گرجستان مشغول هستند؟

آمارها نشان می‌دهد که نزدیک به بیش از ۱۰‌هزار ایرانی حالا ساکن گرجستان هستند و به نظر می‌آید این عدد روز به‌ روز درحال افزایش است.

افرادی که قصد مهاجرت به این کشور دارند, همواره با این پرسش روبه‌رو هستند که پس از مهاجرت به چه کاری مشغول شوند و مهاجران کنونی به چه مشغول هستند!

ایرانی‌های گرجستان, اغلب به دلالی و کار فروش املاک مشغول هستند که در این بین دغل‌بازی‌های زیادی هم دیده می‌شود.

کار در بازار املاک و تورگردانی اما شغل شایعی در بین جامعه ایرانیان ساکن در این کشور است.

اگر کسی تخصص خاصی داشته باشد و به زبان گرجی یا روسی, البته علاوه بر انگلیسی تسلط داشته باشد, با توجه به جمعیت کم گرجستان و نیاز این کشور به متخصص‌ در رشته‌های مختلف امکان پیداکردن کار مناسب وجود دارد.

سرمایه گذاری در تولید صنعتی

کسب و کار ایرانی های مقیم گرجستان – سرمایه گذاری در گرجستان

تاثیر رژیم لغو روادید ویزا بین ایران و گرجستان

از ‌سال ۲۰۱۶ که رژیم لغو روادید مجددا بین ایران و گرجستان برقرار شد و همچنین پذیرش گرجستان به‌ عنوان عضو ناظر اتحادیه اروپا و چشم‌انداز روشن پیوستن به اتحادیه و حوزه شینگن در‌ سال ۲۰۲۰ امید ایرانیان به مهاجرت به گرجستان را افزایش داده است.

مهمترین دلایل مهاجرت ایرانیان به گرجستان را به صورت خلاصه می‌توان در این موارد خلاصه کرد:
نزدیکی ایران به گرجستان, سهولت در راه‌اندازی کسب‌وکار و راحتی قوانین, حاشیه امن سرمایه‌گذاری و فساد حداقلی, هم‌سطح بودن یا حتی کمتر بودن هزینه زندگی در گرجستان در مقایسه با کلانشهرهای ایران مثل تهران, وجود روابط فرهنگی و تاریخی با گرجستان, فرصت‌های جدید در سهولت دسترسی به بازارهای اروپا, وجود شرایط اقلیمی مناسب که همان آب و خاک است و امنیت بیشتر در میان کشورهای همسایه نظیر ارمنستان, جمهوری آذربایجان و حتی ترکیه.

عموما ایرانیان پس از مهاجرت در سه زمینه وارد می‌شوند:
بحث اول تجارت است, بخش دوم مربوط به سرمایه‌گذاری در زمینه املاک است که عموما جذابیت دارد و مورد سوم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری است؛ مثلا احداث گلخانه یا استخرهای پرورش ماهی یا پرورش دام و طیور.

آمار‌ سال ۲۰۱۷ نسبت به ‌سال قبل, افزایش ۴۶۰‌درصدی بازدید توریست‌های ایرانی از گرجستان را نشان می‌دهد.

در زمینه تجارت هم چنین روندی را شاهد هستیم؛ به‌ طوری که امروز تعداد ایرانیان ساکن گرجستان به حدود بیش ۱۰‌هزار نفر رسیده است.