دامپروری در گرجستان و شرایط پرورش دام در گرجستان

صنعت دامپروری گرجستان بسیار پویا است. یکی از ارزشمندترین سرمایه گذاری در صنعت دامپروری گرجستان است, سرمایه گذاری در گرجستان در عرصه دامپروری می تواند شامل : پرورش انواع دام های شیری و گوشتی, طیور  باشد, که از جمله آن می توان به پرورش گاو و گوساله گوشتی و شیری , پرورش گوسفند و طیور که شامل  پرورش انواع مرغ , شترمرغ , بلدرچین و بوقلمون است اشاره کرد که البته قبل از تولید بایستی بازار هدف خودتان را مشخص کنید.

در دسته طیور , مرغ بیشترین مصرف را در گرجستان دارد و پس از آن بوقلمون و شترمرغ. بلدرچین نیز پس از تولید می تواند بصورت بسته بندی های شکیل به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر شود.

با توجه به اینکه تعرفه واردات انواع محصولات تولید شده در گرجستان به اروپا طبق توافق همگرایی گرجستان و اتحادیه اروپا , قرار است صفر شود , بلدرچین بازار بسیار خوب و مصرف بالایی در کشورهای اروپایی دارد هر چند که فرهنگ استفاده از گوشت بلدرچین در گرجستان در حال فراگیر شدن است.

گرجستان در عرصه دامپروری نیز می‌تواند شامل بخش ها متفاوتی مانند : پرورش انواع دام‌های شیری و گوشتی, طیور و ماهی باشد.

که ازبخش اول می‌توان به پرورش گاو و گوساله گوشتی و شیری, پرورش گوسفند و … اشاره کرد.

از بخش دوم که شامل طیور بود می‌توان به پرورش انواع مرغ, شترمرغ, بلدرچین و بوقلمون اشاره کرد که البته قبل از تولید بایستی بازار هدف مشخص شود.

در دسته طیور, مرغ بیشترین مصرف را در گرجستان دارد و پس از آن بترتیب بوقلمون, شترمرغ و بلدرچین نیز پس از تولید می‌تواند بصورت بسته بندیهای زیبا به صادر شود.

بخش سوم که شامل پرورش ماهی بود می‌توان به پرورش انواع ماهی‌های پرمصرف در گرجستان از جمله: قزل‌آلا و سالمون اشاره کرد.

با ایجاد حوضچه پرورش ماهی در گرجستان که سرمایه‌گذاری بالایی برای ایجاد آن لازم نیست, می‌توان با تولید و پرورش انواع آبزیان و یافتن بازار هدف راحت و آسان آن در گرجستان, سرمایه‌گذاری مناسبی را در این کشور آغاز کرد.

در بخش دامی نیز پرورش دام‌های گوشتی و شیری, طیور و ماهی رواج دارد.

جذب توریسم و بحث انرژی, کشاورزی و تولید فرآورده‌های غذایی از اولویت اصلی کشور گرجستان به حساب می‌آید. سرزمین گرجستان از دید اقلیمی یکی از منحصر به فردترین کشورهای جهان است که هر چهار فصل سال در آن دیده می‌شود.

تقریباً 43 درصد (یعنی 3 میلیون هکتار) کل سرزمین گرجستان برای کشت و دامپروری مناسب است. به همین خاطر در گرجستان امکان کشت و برداشت اکثر محصولات مناطق معتدل و نیمه گرمسیری وجود دارد: غلات و حبوبات, سبزیجات زودرس و دیررس, کدو, سیب‌زمینی, انگور و…

گرجستان دارای منابع غنی آب می‌باشد. در این کشور 49 گونه خاک وجود دارد که امکان برداشت محصولات اندمیک (بومزاد) را می‌دهد

پس با این اوصاف می‌توان چنین برداشت کرد که سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی و دامپروری در گرجستان, یکی از ارزشمندترین سرمایه‌گذاری‌ها در گرجستان, به حساب می‌آید, زیرا هم بازدهی مناسبی به نسبت میزان سرمایه‌گذاری دارد و هم دوره بازگشت سرمایه بخصوص در صنعت دامپروری گرجستان کم است.

سرمایه گذاری دامپروری در گرجستان

سرمایه گذاری دامپروری در گرجستان

سرمایه گذاری دامپروری در گرجستان

سرمایه گذاری دامپروری در گرجستان یکی از ارزشمندترین سرمایه گذاری ها در گرجستان, سرمایه گذاری در دامپروری گرجستان است, زیرا هم بازدهی مناسبی به نسبت میزان سرمایه گذاری دارد و هم دوره بازگشت سرمایه در صنعت دامپروری گرجستان کم است.

کشور گرجستان با دارا بودن آب و هوای معتدل و مرطوب و وجود علوفه زیاد و ارزان موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در بخش دامپروری دارد.

صنعت دامپروری به دلیل بازگشت سریع سرمایه و سوددهی بالا یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان است با توجه به وضعیت اقلیمی خوب گرجستان و یکنواختی بارندگی در اغلب نقاط گرجستان شما نیاز چندانی به علوفه ندارید البته باید جایگاه مناسبی داشته باشید

مصرف گوشت گوسفند در میان مسیحیان گرجستان مرسوم نمی باشد اما می توان با فروش و صادرات گوشت گوسفند به بخش های مسلمان نشین گرجستان و یا کشورهای همجوار مثل ترکیه و جمهوری آذربایجان بازار خوبی ایجاد کرد و خیلی سریع به بازدهی بالا رسید.

بیشتر تولیدات داخلی گرجستان در بخش کشاورزی است.
در کشور گرجستان انواع میوه, تنباکو, گندم و چغندرقند تولید می شود.
گوسفند و بز به‌ طور گسترده پرورش داده می شود, لذا ممکن است در  زمینه “دامپروری” هم انجام سرمایه گذاری خوب باشد.

مقرون به صرفه ترین بخش دامپروری در گرجستان عبارت است از :

 • پرورش زنبور عسل و تولید عسل…
 • پرورش ماهی قزل آلا و سالمون
 • پرورش طیور در گرجستان

دلایل مهم موفقیت دامپروری در گرجستان

دلایل مهم موفقیت دامپروری در گرجستان

دلایل مهم موفقیت دامپروری در گرجستان

لازم  بذکر میباشد که با توجه به دلایل زیر دامپروری در گرجستان بسیار مناسب جهت سرمایه گذاری  است:

 •  نیروی کار ارزان
 • یکنواختی بارندگی در طول سال
 • فراوانی منابع آب و زمین بکر
 • ارزان بودن ابزار, وسائل و ادوات دامپروری با توجه به واردات بدون تعرفه گمرکی از اتحادیه اروپا و آمریکا
 • فراوانی علوفه رایگان برای دام با توجه به میزان بارندگی در گرجستان
 • حمایت دولت گرجستان از سرمایه گذار در زمینه واگذاری زمین

امتیازاتی که موجب رشد صنعت دامپروری گرجستان شده را میتوان در موارد ذیل خلاصه کرد:

 •  اقلیم مناسب گرجستان
 •  بالا بودن مصرف سرانه گوشت در گرجستان