بازرگانی خارجی گرجستان

بازرگانی خارجی گرجستان

بازرگانی خارجی گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان برای بازرگانان و تجار دارای مشکلات فراوانی بود ولی در حال حاضر بستر مناسبی در جهت سرمایه گذاری در گرجستان وجود دارد.

از دلایل عمده جذب سرمایه گذاری در گرجستان، وجود امنیت اقتصادی، وضع مالیات کم، تصویب قوانین کارآمد و نبود فساد اقتصادی و اقامت دائم گرجستان است.

در سال‌های گذشته به دلیل بی‌ثباتی سیاسی و به تبع آن فقدان امنیت لازم جهت سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و ریسک پذیری بالا در این کشور، گرایش اندکی از سوی بخش دولتی و تا حدودی بخش خصوصی کشورها در ورود به بازار گرجستان مشاهده گردیده‌ است.

 در دههٔ اخیر با توجه به شرایط جدید و نسبتاً مطلوب این کشور که تا حدودی از دامنه بحران‌های موجود در آن کاسته شده؛ به درجه‌ای از امنیت و ثبات رسیده‌است. این مناسبات در حال توسعه در همه زمینه‌ها بوده‌ است و حجم مبادلات بازرگانی این کشور با سایر کشورهای جهان سیر صعودی داشته‌ است.

وضعیت بازرگانی خارجی گرجستان

در سال ۲۰۰۵ میلادی، واردات کالا و خدمات ۵۴٪ از تولید ناخالص داخلی و صادرات کالا و خدمات ٪۴۲ از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده‌ است.

صادرات این کشور عمدتاً به کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، بلغارستان، ارمنستان و اوکراین و بلاروس و عربستان و قزاقستان و قرقیزستان و صربستان و ازبکستان و نروژ بوده‌ است.

واردات گرجستان نیز عمدتاً از کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان، اوکراین، آلمان، آمریکا و ترکمنستان می‌باشد.

بیشترین سرمایه گذاری های مستقیم در گرجستان را می توان در زمینه های حمل و نقل و ارتباطات، بخش مالی و حوزه ساخت و ساز نام برد.

حجم بازرگانی خارجی گرجستان در شش ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۱۸ درصد افزایش دارد.

مزایای بازرگانی خارجی گرجستان جهت سرمایه گذاری با دیگر کشورها

برای سرمایه‌گذاران ایرانی هیچ چیز به اندازه تضمین امنیت اقتصادی در اولویت قرار ندارد و کشور گرجستان نیز با مزیت‌هایی همچون مالیات کم و قوانین مناسب اقتصادی، این نیاز را برای ایرانیان برآورده کرده است.

مزایای رقابتی کشور گرجستان جهت سرمایه گذاری عبارتند از:

  • نیروی کار ١.۹ میلیون نفری گرجستان تحصیل کرده هستند
  • میانگین حقوق ماهیانه آنان کمتر از میانگین اروپایی است
  • ۵۰.۴ درصد جمعیت بیکار آن بین ۲۰ تا ۳۴ سال سن دارند.
  • گرجستان از سال ۲۰۰۰ عضو سازمان تجارت جهانی است. تعرفه های پایین ترخیص گمرکی دارد. گمرک مرزی کار آمدی دارد. رژیمهای تجارت ترجیحی با اروپا و آمریکا دارد همچنین رژیم تجارت آزاد با کشور ترکیه و کشورهای مستقل المنافع دارد. این کشور هیچ محدودیت تجاری با هیچ کشوری ندارد.
  • زیر ساختهای تجاری گرجستان بسیار خوب است. یک شبکه سراسری پویا از راه آهن و راهها و بنادر و فرودگاهها دارد.
  • رشد سرمایه گذاری خارجی در گرجستان از سال ۲۰۰۳ به بعد در نتیجه انجام اصلاحات در مرزها برای سهولت بیشتر مبادلات مرزی و کاستن هزینه های آن، رشد فزاینده ای را تجربه کرده است .
  • کشور گرجستان کیفیت بالایی از زندگی را به ساکنین خود ارائه می دهد. محیط زیست پاکیزه ای دارد که نتیجه تمرکز دولت آن بر استفاده از انرژیهای سبز و تولید غذاهای ارگانیک است.
  • مالیات کم
  • سیاست تجارت آزاد
  •  رشد اقتصادی پایدار

در باره نویسنده :

هدف اصلی ما در این وب سایت ارائه اطلاعات جامع و بروز در زمینه سرمایه گذاری و املاک گرجستان است. کارشناسان و مشاوران هلدینگ آریا گرجستان به عنوان معتبرترین و بزرگترین مرکز سرویس دهی در گرجستان می توانند شما را در زمینه اخذ اقامت گرجستان، سرمایه گذاری در گرجستان و املاک گرجستان راهنمائی کنند.

ثبت ديدگاه