استان های کشور گرجستان

استان های کشور گرجستان، بسیار دیدنی هستند، گرجستان کشوری در منطقه قفقازِ اوراسیاست و این کشور در مرز آسیای غربی و اروپای شرقی قرار گرفته است و از سمت غرب با دریای سیاه، از سمت شمال با روسیه، از سمت جنوب با ترکیه و ارمنستان و از سمت جنوب شرقی با آذربایجان هم مرز می باشد و پایتخت و بزرگترین شهر این کشور آسیایی اروپایی تفلیس است.

گرجستان برای این روزها برای ایرانیان به عنوان مقصدی بسیار جذاب به شمار می رود و همچنین برای طبیعت گردان به عنوان انتخابی منحصر به فرد نیز محسوب می شود بنابراین می توان این کشور را یکی از موارد موفق در صنعت گردشگری و توریسم قرار دارد.

مردم گرجی هیچگونه مشکلی با اتباع خارجی ندارند بنابراین این فاکتور نیز بعنوان فاکتور مهمی برای اتباع خارجی که می خواهند به این کشور مهاجرت کنند، محسوب می شود.

به دلیل مستعد بود اراضی این کشور برای کشاورزی از قدیم ایام تا به امروز کشاورزی و دامپروری شغل اصلی و اصلی ترین منبع درآمدی مردم محسوب می شود.

استان های کشور گرجستان، کشور گرجستان به ۱۲ بخش تقسیم‌بندی شده‌است و این ۱۲ بخش شامل ۹ استان، شهر تفلیس و حومه آن، جمهوری خودمختار آبخازیا و جمهوری خود مختار آجارستان است و پایتخت این کشور تفلیس (به گرجی: თბილისი)، (تلفظ: تْبیلیسی) است.

کشور گرجستان 13 استان دارد: استان ﺁﺑﺨﺎﺯﯾﺎ؛ مرکز: شهر ﺳﻮﺧﻮﻣﯽ، استان ﺳﺎﻣﮕﺮﻟﻮ ﺯﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ؛ مرکز: شهر ﺯﻭﮔﺪﯾﺪﯼ، استان ﮔﻮﺭﯾﺎ؛ مرکز: شهر ﺍﺯﻭﺭﮔﺘﯽ، استان ﺁﺟﺎﺭﯾﺎ؛ مرکز: شهر ﺑﺎﺗﻮﻣﯽ، استان ﺭﺍﭼﺎ ﻟﭽﺨﻮﻣﯽ ﻭ ﮐﻮﻣﻮ ﺳﻮﺍﻧﺘﯽ؛ مرکز: شهر ﺁﻣﺒﺮﻭﻻﺋﻮﺭﯼ، استان ﺍﯾﻤﺮﺗﯽ؛ مرکز: شهر ﮐﻮﺗﺎﺋﯿﺴﯽ، استان ﺳﺎﻣﺘﺴﺨﻪﺟﺎﻭﺍﺧﺘﯽ؛ مرکز: شهر ﺁﺧﺎﻟﺘﺴﯿﺨﻪ، استان ﺷﯿﺪﺍ ﮐﺎﺭﺗﻠﯽ؛ مرکز: شهر ﮔﻮﺭﯼ، استان ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ ﻣﺘﯿﺎﻧﺘﯽ؛ مرکز: شهر ﻣﺘﺴﺨﺘﺎ

استان های کشور گرجستان

استان های کشور گرجستان

معرفی بزرگترین و زیباترین شهرهای گرجستان

معرفی بزرگترین و زیباترین شهرهای گرجستان عبارتند از:

 • تفلیس

نام پایتخت گرجستان تفلیس و به زبان گرجی «تبلیس» که از کلمه «تیبلی» گرجی گرفته شده و به معنای گرم است می‌باشد و از آن‌جا که ۳۰ چشمه آب گرم در دامنه‌های کوه تابوری در نزدیکی شهر وجود دارد، این نام زیبا را برای شهر باستانی انتخاب کرده اند و جالب آن است که روزانه ۳ میلیون لیتر آب از دل زمین می‌جوشد.

 • باتومی

یکی از قدیم‌ترین و زیباترین شهرهای کشور گرجستان، باتومی نام دارد که قدمت آن شهر به پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد  و نام ابتدایی باتومی «باتوس» بوده که در منابعی متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد به کار رفته است.

 • متسختا

یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان متسختا نام دارد که در محل تلاقی دو رودخانه قرار گرفته و فعالیت‌های اولیه مسیح در این شهر شکل گرفت و یکی از اولین شهرهایی بود که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی پذیرفت و در حال حاضر این شهر محل کلیساهای ارتدوکس گرجستان به شمار می‌رود، همچنین در این شهر معماری قدیمی گرجستان است.

 • روستاوی

شهر روستاوی در ۲۰کیلومتری جنوب شرقی پایتخت گرجستان، شهر تفلیس قرار دارد که یکی از مراکز صنعتی مهم گرجستان به حساب می‌آید و  روستاوی مرکز استان جغرافیایی -تاریخی کارتلی سفلی می باشد.

 • کوتائیسی

شهر کوتائیسی با جمعیت ۷۳۲٬۵۰۰ نفر دومین شهر پرجمعیت گرجستان به شمار می آید و شهر کوتایسی در روابط بین گرجستان و ایران جایگاه به خصوصی دارد و وقتی از مرز زمینی وارد گرجستان می‌شوید تعداد زیادی از کامیون‌های ایرانی را خواهید دید که وارد کشور گرجستان می‌شوند و مقصد نهایی آن‌ها شهر کوتایسی می باشد.

 • تلاوی

تلاوی یکی از شهرهای مهم کشور گرجستان و مرکز استان کاختی در سمت شرق این کشور است و جمعیت آن تقریبا 36,000 نفر برآورد شده است و این شهر محل سکونت پادشاه ارکل دوم بوده است که از مهمترین مکان‌ها برای مورخان محسوب می شود.

 • پوتی

یکی از شهرهای بندری گرجستان پوتی است. جمعیت این شهر تقریبا به ۱۵۰٬۸۰۰ نفر می‌رسد و شهر پوتی بیشتر به خاطر بنادر آن شناخته شده است و شهر پوتی یکی از بزرگترین بنادر دریای سیاه و یکی از ۳۰ بندر پیشرفته و بزرگ دنیا است و صادرات و واردات دریایی گرجستان اکثرا از بندر پوتی انجام می‌شود.

معرفی بزرگترین و زیباترین شهرهای گرجستان

معرفی بزرگترین و زیباترین شهرهای گرجستان

شهرهای توریستی و گردشگری گرجستان

جرجیا یا گرجستان کشور توریستی نوظهر در آسیا که در اتحادیه اروپا قراردارد و افزایش حدود 90 درصدی توریست و گردشگرانی که در کمتر از چند سال به گرجستان اضافه شده اند را می توان از صفات بارز خوش شانسی و امنیت این کشور نامید.

شهرهای توریستس و امن گرجستان عبارتند از:

 • اصلی ترین شهر های توریستی  گرجستان  مانند تفلیس و باتومی و کوتائیسی
 • شهرهای کانتون(با مشخصه باستانی بودن و تابستان های خنک، بازارهای میوه و صیفی جات و کانو ن فستیوال های هنرمندان گرجی میباشد و جشنواره های غذا در منطقه لامباماست از مشخصه های دیگر این شهر قدیمی گرجستان است)
 • پیچرسیتی(شهر پولدارهی گرجستان که زندگی آرام و مرفه همراه با دوچرخه سواری و گلف است)
 • آتن و آلفارتا (دو شهر آرام و دنج برای پولدارهای گرجی با درصد کم بازدید توریستها و انواع باغ وحشها)
 • (Perry پری) امن ترین شهر گرجستان میباشد فایتول (گرانترین و امنترین شهر گرجستان) دولوث (با مشخصه امنیت رستوران و پارک شناخته میشود)
 • نورکراس (بیشترین توریستهای اروپایی از این منطقه به دلیل مناطق باستانی زیاد و متنوع بازدید میکنند و همچنین به لحاظ امنیت و امار کم بیکاری معروف است)
 • شاناتاو (این شهر در نظرسنجی توریستی بهترین شهر برای انتخاب توریستهای اروپایی و آمریکایی به دلیل انواع فستیوال و صنایع دستی و رستورانهای محلی شناخته میشود)
شهرهای توریستی و گردشگری گرجستان

شهرهای توریستی و گردشگری گرجستان