آشنایی با شهر گوری گرجستان

گوری از سال ۱۸۰۱ میلادی, به عنوان یک شهر شناخته می‌شود. اهمیت اقتصادی این شهر از سال ۱۸۷۲ پس از ساخت راه‌آهن تفلیس – پوتی افزایش یافت. پیش از انقلاب بزرگ, هیچ گونه صنایعی در شهر وجود نداشت و فقط صنایع دستی و بازرگانی فعالیت عمده را در کنار کشاورزی تشکیل می‌داد. زمین‌لرزه سال ۱۹۲۰ گوری سبب شد که بخش‌های زیادی از این شهر نابود شود.

شهر گوری توسط داویت چهارم (داویت آغماشانبلی) یکی از حاکمان قدیمی گرجستان در زمینی به مساحت 800 هکتار و در فاصله 75 کیلومتری غرب تفلیس بنا نهاده شد,این شهر پس از افتتاح را آهن تفلیس – پوتی اهمیت زیادی پیدا کرد,در ضمن این شهر زادگاه استالین می باشد.

شهر گوری از نظر اقتصادی اهمیت زیادی را برای گرجستان دارد زیرا یکی از مراکز اصلی تولید میوه,تولید انواع نوشیدنی,انواع کنسرو و کنپوت می باشد.از مهم ترین دلایل اهمیت شهر گوری برای توریست ها و گردشگران تور گرجستان و دایر شدن تور شهر گوری گرجستان, زادگاه و موزه “جوزف استالین” رهبر و سیاستمدار معروف دوران کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی سابق است.صومعه سیونی هم یکی دیگر از آثار بسیار معروف معماری قرن هفتم میلادی گرجستان است که در نزدیکی شهر گوری قرار دارد.در این معبد نقاشی‌های دیواری که به قرن دهم میلادی تعلق دارد, بسیار معروف است.

شهر گوری گرجستان

این شهر, هم‌اکنون مساحتی حدود ۸۰۰ هکتار را در دو سوی ساحل رودهای متکواری و لیاخوی تشکیل می‌دهد. موقعیت جغرافیایی آن به عنوان محل تلاقی راه‌ها و دارا بودن اقلیم مناسب, تأثیر بسیار زیادی در شهر داشته‌است.

در چهل سال گذشته جمعیت آن پنج برابر شده‌است. گوری را قلب ایالت شیدا کارتلی به‌شمار می‌آورند. راه‌های ارتباطی که نقاط مختلف را به هم متصل می‌کنند در این شهر یکدیگر را قطع می‌کنند.

گوری محل تلاقی راه‌آهن قفقاز جنوبی بوده و دارای ایستگاه راه‌آهن است. از این نقطه شاخه‌ای از راه‌آهن و جاده به تسخینوالی به سوی شمال کشیده شده‌است. علاوه بر آن از گوری شاه‌راهی به سوی درهٔ آتنی می‌رود.

گوری یک شهر صنعتی است. اکثریت جمعیت آن را کارکنان بخش‌های صنعتی تشکیل می‌دهند. ساکنان این شهر بیشتر در صنایع گوناگون از جمله صنعت ساختمان و صنعت حمل و نقل اشتغال دارند. در ساحل راست رود لیاخوی, کارخانه نساجی فعال است که از سال ۱۹۴۵ تأسیس شده‌است. کارخانه کنسرو سازی و شراب سازی گوری, جزو کارخانه‌های معتبر مواد غذایی گرجستان به‌شمار می‌روند.

کمپوت میوه تولیدی این کارخانه در تمام منطقه و خارج از مرزهای کشور از شهرت زیادی برخوردار است. گوری یکی از مراکز مهم تولید میوه گرجستان است؛ و همچنین از صنعت تولید آلومینیم و آهن آلات سنگین این شهر برخوردار است.

جاذبه‌های گردشگری گوری

کلیسای جامع مریم مقدس (Virgin Mary Cathedral)

این معبد به عنوان کلیسای جامع کاتولیک در سالهای 1806 تا 1810 در شهر گوری ساخته شد و در سال 1920 در اثر زلزله به شدت آسیب دید. در دوران شوروی سابق, مدرسه موسیقی گوری در داخل کلیسا قرار داشت. در سال 1990 و بعد از تحولات گرجستان, به کلیسای جامع ارتدوکس تبدیل شد و هم‌اکنون متعلق به اسقف است.
شهر گوری گرجستان

کلیسا شهر گوری گرجستان

کلیسا شهر گوری گرجستان

موزه تاریخی و قوم‌نگاری (Historical-Ethnographic Museum)

این موزه در سال 1935 در گوری تاسیس شد و دارای شاهکارهای صنایع فلزی, نقاشی‌ها, مجسمه‌های تزئینی, مصنوعات منقوش, سکه‌های نقره‌ای منحصربه‌فرد متعلق به دوره‌های ملکه تامار و دیوید نارین است که شامل: سکه‌های کهن شرقی, کتیبه‌هایی به زبان گرجی, عربی و… است.

موزه دولتی ژوزف استالین (State Museum of Joseph Stalin)

از مشاهیر بنام گوری می‌توان «ژوزف استالین» را نام برد که در سال 1879 در گوری متولد شد. وی رهبر و سیاستمدار کمونیست شوروی بود و به عنوان رهبر اتحاد جماهیر شوروی در گوری فعالیت می‌کرد. او در سال 1953 از دنیا رفت. موزه وی که در سال 1937 تاسیس شد, از یک ساختمان با 48100 اثر تشکیل شده که در برگیرنده مجموعه‌ای از نقاشی‌ها, عکس‌ها, فیلم‌ها, وسایل, ماشین شخصی استالین و… است.
شهر گوری گرجستان

کلیسای گورجیواری (Gorijvari Cathedral)

یکی از کلیساهای معروف و پر رفت‌وآمد گوری که در ارتفاع 600 متری از سطح دریا قرار دارد, کلیسای گورجیواری است. در این کلیسا چشمه آب معدنی وجود دارد که معمولا گردشگران برای درمان بیماری‌ها از این چشمه‌ استفاده می‌کنند. بهترین زمان بازدید و استفاده از چشمه آب معدنی, ژانویه تا سپتامبر است.

اوپلیستسیخه (Uplistsikhe)

اوپلیستسیخه روستایی با بناهای سنگ‌تراشیده واقع در 10 کیلومتری شرق گوری است که ساحل سمت چپ رودخانه متکواری و یکی از قدیمی‌ترین شهرک‌های منطقه قفقاز است. در این منطقه آثار و بناهای متعددی متعلق به عصر برنز یافت شده است.

تنگه آتنی (Ateni Gorge)

در نزدیکی شهر گوری, تنگه‌ای با تنوع زیستی بالا و سرشار از آب‌های معدنی وجود دارد که محل مناسبی برای کمپینگ, ویژه طبیعت‌گردان و بَک پَکِرها است.
شهر گوری گرجستان

روستای گارداتنی (Village Gardateni)

روستای گاردانتی در فاصله 6 کیلومتری شهر گوری قرار دارد و محل مورد علاقه گردشگران دوستدار تاریخ, تمدن و فرهنگ است. از جاذبه‌های تاریخی این روستا می‌توان کلیسای سنت‌جورج, کلیسای جامع, قلعه Tsedisi, قلعه و کلیسای Vere و دیگر آثار معماری نام برد.