آشنایی با جاذبه های معروف گرجستان

جاذبه های گرجستان
اگر چه گرجستان از نظر مساحتی چندان کشور بزرگی نیست اما جاذبه های دیدنی زیادی را در خود جای داده است, کشوری که به خوبی توانسته سنت و مدرنتیه را در کنار هم نگه دارد و تجربه های فوق العاده ای برای گردشگرا رقم بزند و سالانه پذیرای ۲ میلیون گردشگر از سراسر جهان است. بیشتر توریست هایی که برای دیدنی های گرجستان به این کشور سفر می کنند به پایتخت این کشور یعنی شهر تفلیس می روند اما همه ی جذابیت های این کشور دوست داشتنی فقط در پایتخت آن نهفته نیست.

کلیسای جامع سامبا (Sameba Cathedral):

این کلسیا بر خلاف ظاهر قرون وسطایی ای که دارد, اتفاقا کاملا هم جدید است و در پایتخت این کشور یعنی شهر تفلیس قرار دارد. ساخت این کلیسای دیدنی در سال ۲۰۰۴ به پایان رسید و یکی از مکان های مقدس و مورد احترام مسیحیان در گرجستان است. در این بنا می توان تلفیق سبک های مختلف معماری را به خوبی دید. ای کلیسا خود شامل ۸۹ کلیسای کوچک دیگر است که بیشتر آن ها در زیر زمین قرار دارند.
جاذبه های گرجستان

قلعه ی آناکوپیا (Anacopia Fortress):

قلعه ی آناکوپیا یکی از قلعه های نظامی قدیمی و از دیدنی های گرجستان است که تاریخ آن به قرن دوم بر می گردد. این قلعه در کوه های ایورین قرار دارد و در آن دوران برای جلوگیری از دست درازی بیگانگان به خاک این منطقه ساخته شده بوده است. اگر چه این جاذبه در سال های اخیر اهمیتی استراتژیکی ای که در گذشته داشته است را از دست داده است اما امروزه بیشتر به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی گرجستان مورد توجه است.

کلیسای جامع Svetitskhoveli:

این کلیسا در شهر تاریخی Mtskheta که در نزدیکی شهر تفلیس است قرار گرفته است و از بناهایی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. کلیسای اصلی در قرن چهارم ساخته شده است اگر چه امروزه دیگر اثری از آن وجود ندارد. این کلیسا در طول زمان بارها مورد حمله قرار گرفته است و آنچه که امروزه در این مکان دیده می شود در واقع در قرن یازدهم ساخته شده است. کلیسای Svetitskhoveli برای مسیحیان ارتدکس اهمیت زیادی دارد و در حال حاصر هم یکی از مشهوریترین جاذبه های گردشگری گرجستان محسوب می شود.
جاذبه های گرجستان

شهر غاری Uplistsikhe:

نام این شهر در زبان گرجی به معنای «قلعه ارباب» است و شهری باستانی است که در دل صخره ها ساخته شده است. این شهر در کناره های رود Mtkvari واقع شده است و قدمت بسیاری از سازه های آن به عصر آهن بر می گردد. این شهر زمانی به عنوان سمبل فرهنگ مسیحیت شناخته می شد تا اینکه بعدها متروک شد. در سال ۱۹۲۰, قسمتی از این هر در طی زلزله ای کاملا تخریب و با خاک یکسان شد. باید از این شهر به عنوان یکی از دیدنی های گرجستان که در واقع نمادی از قدرت انسان است حتما دیدن کنید.

واردزیا (Vardzia):

واردزیا در واقع یک صومعه ی غاری است که در کوه های اروشتی در کناره های رود کورا واقع شده است. این مجموع در قرن دوازدهم میلادی ساخته شد اما سال های سال کاملا متروکه شد. یکی از معروف ترین جاذبه هایی که در کنار واردزیا قرار دارد, کلیسایی به نام «کلیسای رحمت» است که به خاطر نقاشی های دیواری اش مشهور شده است. جالب است بدانید که صومعه ی واردزیا ۴۰۰ اتاق دارد.
جاذبه های گرجستان

کوه کازبک (Mount Kazbek):

گرجستان در دامنه ی رشته کوه های قفقاز قرار گرفته است و کوه کازبک هم در بخش شمالی این کشور قرار دارد و و یکی از مهم ترین رشته کوه های آن محسوب می شود. اگر چه که بلندترین کوه این کشور نیست اما قله ی پر برف آن از مسیرهای کوهنوردی مورد علاقه ی کوهنوردان حرفه ای است.

قلعه ی ناریکالا (Narikala Fortress):

در نزدیکی رود کورا, یکی از دیدنی ترین قلعه ها و بناهای دیدنی گرجستان به نام قلعه ی ناریکالا که از شهرت زیاد هم برخوردار است, قرار دارد. این قلعه یکی از جاذبه های شهر تفلیس پایتخت گرجستان است و تاریخ بزرگی در پشت خود دارد و تاریخ ساخت آن هم به قرن چهارم بر می گردد. ناریکالا برای مغلوب کردن حملات خارج از قلعه ساخته شده بوده است اما حملات مکرری که در طی زمان از طرف مهاجمان شده است و همچنین حوادث طبیعی و پدیده های طبیعی ای مثل فرسایش باعث شده تا قسمت هایی از آن کاملا فرسوده شود اگر چه بخش هایی از آن هنوز هم پا برجا مانده اند و داستان های زیادی برای گفتن دارند.
جاذبه های گرجستان

رودخانه ریتسا (Lake Ritsa):

رودخانه ی ریتسا که در منطقه ی آبخازیا واقع شده است از آن دست جاهایی است که در حال جذب بیشتر و بیشتر گردشگران است و یک از بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گرجستان است و گردشگران زیادی آن را به عنوان محل پیکنیک های خود انتخاب می کنن و به خصوص در آخر هفته ها به نسبت جایی شلوغ می شود.این منطقه بوسیله ی کوه های سرسبز و بسیار زیبا احاطه شده است و آب فیروزه ای رنگی که در آن وجود دارد هم چشم انداز بی نهایت زیبایی به آن بخشیده است.
جاذبه های گرجستان

باتومی (Batumi):

همان طور که در بالا هم گفتیم, علیرغم تصوری که خیلی ها از کشور گرجستان و دیدنی های گرجستان دارند, تفلیس به عنوان پایتخت این کشور, تنها شهر دیدنی آن نیست و در واقع جاذبه های این کشور اروپایی در همه جای آن پراکنده شده اند. گرجستان در واقع شهرهای ساحلی زیادی را در خود جای داده است که باتومی هم یکی از آنها و در واقع یکی از بهترین و دیدنی ترین آن هاست. این شهر که در ساحل دریای سیاه و در زیر کوه های قفقاز واقع شده است, دومین شهر بزرگ این کشور محسوب می شود. اگر دوست دارید تا ترکیبی از معماری های چشم نواز, خانه های سنتی و مدرن و فضایی توریستی ببینید باید از باتومی دیدن کنید. باتومی حالا به جاذبه ی اصلی گردشگری گرجستان در فصل تابستان تبدیل شده.
جاذبه های گرجستان